O nasNagrodyNapisali o nasProjekty unijnePostępowania przetargoweKarieraDla niepełnosprawnychRODO

Duży Internet od małego operatora

Około 1 miliona abonentów obsługują mali dostawcy internetu w Polsce. Ich przychody z tego tytułu przekraczają 400 mln zł rocznie. Jak na razie radzą sobie nieźle z konkurencją potężnych rywali.

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej na rynku działa obecnie około 1600-1700 małych ISP. W przeważającej części niewielkich, obsługujących od kilkudziesięciu do kilkuset abonentów. Są również potentaci, jak lubelski Nplay, szczeciński Espol, czy niedawno przejęty przez sieć kablową Aster krakowski GHnet, którzy mają po kilkanaście tysięcy abonentów. Firmy o takiej skali można jednak policzyć na palcach jednej ręki. Dla porównania Telekomunikacja Polska ma ok. 2 mln klientów, Netia przeszło 600 tys. a UPC 500 tys.

- To wzrostowy rynek – mówi o małych ISP Anna Streżyńska, prezes UKE. Z danych urzędu wynika, że w latach 2007-2009 r. przychody małych operatorów (firm o obrotach poniżej 4 mln zł rocznie) wzrosły o 6 proc. mimo trwającej od 2008 r. ostrej walki rynkowej i spadku cen usług.

Liczba klientów obsługiwanych przez małych ISP jest trudna do oszacowania, ponieważ tak małe podmioty często umykają oficjalnym statystykom. Dane o liczbie klientów w lokalnych sieciach nie są spójne i oscylują od 900 tys. do 1,1 mln. Operatorzy o przychodach poniżej 4 mln zł rocznie nie mają obowiązku regularnego sprawozdawania swojej działalności do UKE. Dopiero od tego roku urząd bada ich rynek dokładniej. W zebranych przez UKE dancyh widać, że liczba klientów małych ISP. W ciągu dwóch lat ubyło ich 25 proc. Na rynku bowiem trwa konsolidacja.

- W ciągu 3 lat sama tylko Netia skonsolidowała ponad 31 sieci. Inne firmy również przejęły łącznie kilkadziesiąt średnich i mniejszych sieci, a cały ten proces ISP można szacować łącznie na 200-250 tys. abonentów – mówi Andrzej Gradzi, dyrektor zarządzający w Netii ds. rynku ISP. Jego firma w ciągu ostatnich 2-3 lat skupiła sieci obsługujące 112 tys. abonentów.

Mali operatorzy łączą się również między sobą, aby utworzyć większe firmy. Tak powstały wymienione wyżej największe z lokalnych sieci. Pierwsza fala konsolidacji jednak już się zakończyła i o kolejne transakcje nie jest łatwo. Całkiem niedawno Aster przejął wprawdzie krakowski GHnet, ale musiał za niego słono zapłacić. Oficjalnie wartości nie podano, ale na rynku mówi się o kwocie 23-30 mln zł, czyli ok. 1,5-2 tys. zł za jednego abonenta. Netia w ostatnich latach nie zapłaciła więcej niż 1,3 tys. zł.

- Przejęte sieci w większości kluczowych kryteriów spełniają nasze oczekiwania. Dotyczy to w szczególności ich potencjału technologicznego, rozwoju produktów, zaangażowania i efektywności pracowników oraz efektywności finansowej – komplementuje małych ISP Andrzej Gradzi. Wysokie wyceny osiągają sieci, których abonenci płaca wysokie rachunki, które dysponują nowoczesną infrastrukturą (wiele sieci korzysta z radiowej technologii WiFi i te cieszą się mniejszym wzięciem inwestorów), najlepiej opartą na kablach światłowodowych. I wielu małych operatorów spełnia te kryteria.

Zarówno mali, jak i średni operatorzy potrafią zdobyć środki – z własnych nadwyżek i kredytów – na rozbudowę i modernizację sieci. Lubelski Nplay na przykład przy 7,5 mln przychodów realizuje inwestycje w usługi telewizyjne za kwotę 3,5 mln zł przy czym w jego przypadku 1,9 mln zł pochodzi z funduszy strukturalnych. Wielu małych operatorów stara się o takie wsparcie, choć przyznają, że jest to trudne.

- Po miesiącach oczekiwania na decyzję zaczynamy się zastanawiać, czy nie zrezygnować w ogóle z dotacji i nie poszukać 4 mln zł na inwestycje w innych źródłach. To nie jest nierealne – mówi Tomasz Brol, członek zarządu gliwickiej sieci SSH. Operatorzy tej wielkości widzą nawet ekonomiczną możliwość i sens w instalowaniu swoich urządzeń w centralach telefonicznych Telekomunikacji Polskiej i odbieraniu jej klientów. Oczywiście nie jak Netia w całym kraju, ale na własnym podwórku.

Rozwój technologii sprzyja małym operatorom. Ich sieci od zarania były lepiej przystosowane do wydajnej transmisji danych, niż sieci dużych telekomów. Dzisiaj bez większego trudu wprowadzają do oferty telefonię, telewizję, nowoczesne usługi wideo, jak cyfrowe nagrywarki, czy wideo na życzenie. Do kompletu brakuje już tylko telefonii komórkowej i mobilnego dostępu do internetu, ale i te usługi niebawem wejdą do oferty małych operatorów, ponieważ duże sieci komórkowe coraz chętniej korzystają z pośredników w sprzedaży swoich usług. Oferta małych operatorów nie odbiega od oferty wielkich konkurentów.

Wielkim operatorom sprzyja jednak efekt skali. - Wydaje się, że proces konsolidacji małych i średnich ISP jest nieunikniony. Jednym z głównych czynników będzie co raz większa konkurencja na lokalnych rynkach – przewiduje Andrzej Gradzi. Mali dostawcy zdają sobie z tego sprawę. Pośród nich panuje powszechne przekonanie, że przyszłością branży jest konsolidacja. Co ciekawe, temu przekonaniu nie towarzyszą konkretne posunięcia. Na razie wszyscy czuję się komfortowo.


   
Espol Media Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 3/LU3, Szczecin 71-635, tel. 91 333 33 33, biuro@espolmedia.pl
Sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Numer KRS: 0000283250, Numer NIP: 8522516497, REGON:  320391197, Wysokość kapitału zakładowego: 330 000 zł
Espol Kable Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 3/LU3, Szczecin 71-635, tel. 91 333 33 33, biuro@espolkable.pl
Sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Numer KRS: 0000611763, Numer NIP: 8522620119, REGON: 364149680, Wysokość kapitału zakładowego: 273 000 zł
Espol Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 3/LU3, Szczecin 71-635, tel. 91 333 33 33, biuro@espol.com.pl
Sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Numer KRS: 0000197590, Numer NIP: 851-10-38-723, REGON: 810833173, Wysokość kapitału zakładowego: 1 500 000 zł
| powered by Hydra Portal |

Oferta dla Ciebie | Oferta dla firmPromocjeO nasKontakt | Stosujemy pliki cookies | RODO - OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
Informacje zawarte na stronie www nie są ofertą handlową
Tematyka strony: internet, Białogard, Chojna, Choszczno, Drawsko Pomorskie, Gryfino, Kołobrzeg, Koszalin, Pyrzyce, Sławoborze, Stargard Szczeciński, Wałcz, Złocieniec