O nasNagrodyNapisali o nasProjekty unijnePostępowania przetargoweKarieraDla niepełnosprawnychRODO

Espol, czy UPC: porównanie dostawców telewizji internetu i telefonii.

 

 

 
 Czy 

Jesień nadchodzi dużymi krokami. Coraz częściej będziemy zasiadać przed naszymi telewizorami. To dobry moment, aby przyjrzeć się naszym dwóm głównym dostawcom usług medialnych czyli ESPOL-owi oraz UPC. Zobaczymy co nam oferują, ile za to każą sobie płacić.Prześwietlimy dokładnie ich oferty.


 

Na początek przeanalizujemy ofertę obu firm w poszczególnych 3 kategoriach z osobna:

 • Telewizja
 • Internet
 • Telefon

Potem przyjrzymy się tak zwanym pakietom, bowiem  dostawcom zależy najbardziej na tym aby obsłużyć nas klientów kompleksowo dostarczając nam wszystkie 3 usługi.

Więc zaczynamy:

 

TELEWIZJA:

 

UPC oferuje nam dwa główne pakiety programów telewizyjnych:

W zupełności wystarczający jest Pakiet Select ponieważ zawiera wszystkie istotne kanały. Pakiet Select w opcji HD (High Definition) czyli dla posiadaczy telewizorów LCD lub Plazmowych kosztuje 90zł. Dostajemy za te pieniądze dekoder HD z nagrywarką umożliwiającą zatrzymanie i cofanie oglądanego programu (jeśli oglądamy film i ktoś np do nas dzwoni możemy nacisnąć pauzę i po skończonej rozmowie oglądać dalej film).

Posiadacze tradycyjnego telewizora mogą dostać ten pakiet już za 65zł bez nagrywarki lub za 80zł z nagrywarką.

Oprócz tego dostępnych jest sporo płatnych dodatkowych pakietów kanałów:

 

Tu mamy nieco inną propozycję. Do dyspozycji mamy 3 pakiety, a przynajmniej tak to wygląda na pierwszy rzut oka:

 

Pakiet Standard: skierowany jest do osób raczej rzadko oglądających telewizję.

Pakiet Extra: Dostajemy tu 64 kanały (oraz 5 dostępnych próbnie) za 45zł. I to jest w zasadzie pakiet główny.

Paczka HD to jedynie dodatek, który oferuje dodatkowe 3 kanały w jakości HD za 15zł.

ESPOL oprócz opłaty abonamentowej pobiera wyszczególnione osobno dwie opłaty stałe:

 • dzierżawa dekodera: 20zł miesięcznie (opłata jest jedna, jeśli bierzemy np Pakiet Extra i do tego Paczkę HD to płacimy 2 abonamenty i jedną opłatę za dzierżawę dekodera). Dostawca przekazuje nam po podpisaniu umowy dekoder wart kilkaset złotych. Dostawca przenosi na klienta opłatę za to urządzenie rozbijając ją na miesięczne raty po 20zł.
 • Opłata za korzystanie z Platformy multimedialnej 20zł

Tu wchodzi do gry zasadnicza różnica pomiędzy ESPOL a UPC. Mianowicie ESPOL oferuje tak zwaną Platformę Medialną, podczas gdy UPC klasyczną telewizję kablową. Co to znaczy?

Mówiąc to najprostszym językiem UPC to klasyczna kablówka. Wtykamy antenę do TV wyłapujemy wszystkie dostępne kanały naszym telewizorkiem i oglądamy. To tyle.

W przypadku ESPOL-u cały sygnał przesyłany jest kablem sieciowym (takim jak do internetu) i sygnał z tego kabla rozdzielany jest na 3 sygnały (jeśli kupujemy 3 usługi): na sygnał telewizyjny, internetowy i telefoniczny. Do telewizora podłączamy dekoder dostarczany przez ESPOL. Teraz nie wyszukujemy już na telewizorze dostępnych kanałów tylko traktujemy telewizor jedynie jako ekran do wyświetlania wszystkiego tego czym zarządza dekoder. Po włączeniu dekodera na ekranie TV wyświetla się menu główne. Wybieramy usługę, z której chcemy skorzystać w danym momencie. Mamy do wyboru:

 • Telewizję. Nie musimy wyszukiwać kanałów. Są one ułożone i posortowane przez operatora. Mają nadane nazwy. Dostępny jest rozkład pokazujący wszystkie kanały. Mamy dostęp do pasków nawigacyjnych przy każdym kanale. Taki pasek po kliknięciu odpowiedniego przycisku pokaże nam podstawowe informacje o oglądanym programie: tytuł programu który aktualnie oglądamy, pasek pokazujący jak długo program już trwa i ile zostało do końca. Jeżeli oglądamy film możemy wyświetlić skrócony opis z informacją na temat filmu itd itp
 • Internet w telewizorze: to funkcja umożliwiająca przeglądanie internetu na telewizorze. Na stałe wpisane są pewne strony. Można wybierać też własne strony wpisując tekst za pomocą przycisków na pilocie (1-9) tak jak w przypadku pisania sms-ów na komórce. Jeśli będziemy częściej korzystać z Internetu w telewizorze to możemy wydzierżawić od ESPOL-u bezprzewodową klawiaturę. Usługa ta jest płatna: 9zł miesięcznie jeśli mamy wykupiony internet w ESPOL-u (łącze stałe do komputera) lub 25zł miesięcznie jeśli chcemy mieć tylko internet w telewizorze a nie chcemy łącza stałego do komputera domowego.
 • Prasa Lokalna: dostępne są codzienne wydania lokalnych gazet (Kuriera i Głosu) w postaci powiedzmy zeskanowanych stron tych gazet. Możemy sobie siedząc przed ekranem, bez wychodzenia z domu i za darmo przeczytać lokalną prasę.
 • Radio: mamy do dyspozycji wszystkie znane stacje radiowe.
 • MP3: wciąż rozbudowywana jest darmowa biblioteka muzyki w formacieMP3.
 • VOD: Video On Demand czyli wypożyczalnia filmów: nie wychodząc z domu możemy wypożyczyć film. Możemy najpierw za darmo obejrzeć zwiastuny / zapowiedzi. Jeśli film spoda nam się możemy go obejrzeć. Opłata za wypożyczenie zostanie dodana do rachunku.

 

PODSUMOWANIE KATEGORII TELEWIZJA:

Nie wyłonimy zwycięzcy w tej kategorii. Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Jeśli zależy nam na tradycyjnej telewizji to nieznacznie wygrywa UPC ponieważ za jedynie o 5zł większą opłatę (nieduża różnica) dostajemy dekoder z bardzo przydatną nagrywarką oraz większą ilość kanałów.

Jeśli chcemy mieć nowoczesną platformę medialną z wieloma funkcjami a nie tylko telewizję to wybierzemy ESPOL. Dodam, że ESPOL pracuje już nad wprowadzeniem możliwość nagrywania programów. W tym przypadku będzie to rozwiązanie nieco inaczej. Nie będziemy nagrywać programu na dysku dekodera. Nagranie będzie przechowywane na serwerze ESPOL-u.


 

INTERNET

 

 

Oferta UPC obejmuje kilka pakietów internetowych:

Do przeglądania internetu wystarczy nam Pakiet Student.

Jeśli ściągamy sporo filmów czy muzyki wybierzemy Pakiet Sprint lub wyższy.

 

 

ESPOLl daje szerszą gamę pakietów internetowych:

Pakiet Espol 512kb/s trochę odbiega od dzisiejszych standardów szybkości.

Do przeglądania internetu wystarczy Pakiet Espol 1,0Mb/s

Jeśli ściągamy muzykę i filmy  wybierzmy przynajmniej pakiet 2 lub 3Mb/s

 

PODSUMOWANIE KATEGORII INTERNET:

W kategorii internet wygrywa UPC ponieważ o drobinę "szybszy" pakiet 6,0Mb/s w ESPOL kosztuje 92zł, podczas gdy pakiet 5,0Mb/s otrzymamy w UPC za 75zł.

 

 

 

TELEFON STACJONARNY

 

Została nam ostatnia kategoria, chyba najmniej istotna biorąc pod uwagę fakt iż coraz częściej korzystamy z taniejących połączeń komórkowych oraz coraz popularniejszego  Skype oraz Gadu-Gadu.

Sprawdźmy jednak także i tą kategorię:

 

Tu mamy skomplikowaną tabelę możliwych abonamentów, w zależności od tego gdzie, kiedy i ile wydzwaniamy:

Jednakże biorąc pod uwagę potrzeby przeciętnego użytkownika abonament Standard 30 za 39zł wydaje się akceptowalny.

Pozostałe taryfy są raczej drogie.

 

 

 

Oferta ESPOL jest czytelniejsza. Zawiera pakiet darmowych minut oraz stałe stawki opłat za połączenia jeśli wykorzystamy już darmowe minuty, lub gdy dzwonimy na komórkę lub między strefowo.

Pakiet darmowych minut obejmuje rozmowy stacjonarne, miejscowe. Po ich wykorzystaniu, a także przy rozmowach komórkowych i zamiejscowych zapłacimy za połączenia:

 Pakiet 120 lub 180 minut wydaje się być najbardziej rozsądną i na prawdę tanią  propozycją dla przeciętnych codziennych rozmów.

 

PODSUMOWANIE KATEGORII TELEFONIA STACJONARNA:

Tu nie wyłonię jednoznacznie zwycięzcy. Jeśli ktoś mało dzwoni i liczy się każdy grosz to wybierze Pakiet 60 z ESPOL za 20zł.

Jeśli wydamy 39zł na Pakiet Standard 30 w UPC będziemy mogli lokalnie rozmawiać bez ograniczeń. Wybór zależy od tego ile rozmawiamy.

 

 

 PAKIETY:

Wiemy już co oferują nam dostawcy w poszczególnych kategoriach. Spróbujmy więc złożyć sobie jakiś podstawowy Pakiet do typowego domowego zastosowania.

 

Jeżeli wybierzemy w UPC:

 • telewizyjny Pakiet Select HD z nagrywarką za 90zł
 • trochę szybszy Internet Sprint za 75zł 
 • Podstawowy abonament na telefon "Standard 30" za 39zł

To zapłacilibyśmy za taki pakiet w sumie 204zł.

I tu UPC ma ofertę dla klientów kupujących więcej niż jedną usługę. Jeśli kupimy 3 usługi to dostaniemy 20% rabatu.

Zapłacimy więc 204zł minus 20% rabatu czyli 163zł.

Jeśli zakupimy w UPC 2 usługi czyli np powyższy pakiet bez telefonu stacjonarnego to dostaniemy 10% rabatu na pakiet dwóch usług czyli zapłacimy 165zł minus 10% rabatu czyli 148,50zł.

 

Jeżeli wybierzemy w ESPOL:

 • Pakiet telewizyjny Extra za 85zł
 • Internet o wystarczającej szybkości 3Mb/s za 69,55zł 
 • Abonament telefoniczny 120minut za 25zł

 To zapłacilibyśmy za taki pakiet 188zł.

I tu z kolei Espol ma bardzo ciekawą ofertę. Dokładnie taki zestaw 3 usług oferowany jest pod nazwą pakietu Midi za 99,90zł.!!

 

PODSUMOWANIE KOŃCOWE:

I tak oto dotarliśmy do zaskakującego finału.

W dwóch kategoriach remis (a raczej brak zwycięzcy ze względu na różną ofertę skierowaną do różnych odbiorców) w jednej kategorii zwycięża o drobinę UPC.

Zwycięża ale jedynie w pojedynczej kategorii. Jeśli szukamy dostawcy tylko internetu i nie interesuje nas TV i telefon to lepszy będzie UPC.

 

Ostatecznie jednak biorąc pod uwagę kompleksową ofertę na wszystkie usługi i poziom zaawansowania technicznego zwycięzcą zostaje ESPOL.

Jego Pakiet MIDI za 99,90zł bije ceną na głowę pakiet UPC.

Jest to pakiet w sam raz do przeciętnych potrzeb.

 

Pozostawiłem sobie na koniec jeszcze jedną drobną dygresję na temat obu dostawców.

Pisząc artykuł wysłałem kilka dni wcześniej maile do UPC i ESPOL i przedstawiłem im sprawę, powiedziałem że piszę artykuł na temat oferty obu firm i poprosiłem o kontakt. Liczyłem na telefon przedstawicieli firm, którzy mogliby ze swojej strony skorygować artykuł i pokazać swoją ofertę w najkorzystniejszym świetle.

Z ESPOL-u dostałem 2 maile z propozycją pomocy.

Dyrektor Marketingu Pan Krzysztof Dżus odpisał błyskawicznie na maila a następnie oddzwonił do mnie. Oprócz tego Pani z działu obsługi klienta także zaoferowała mailowo chęć pomocy.

Natomiast UPC "olało" mnie całkowicie.

Widocznie dział obsługi klienta UPC za bardzo zajęty jest wystawianiem faktur i zarabianiem pieniędzy w związku z czym nie ma czasu na kontakty z klientami.

Pamiętajcie także o tym  wybierając dostawcę.

 

A na koniec jeszcze jedno. ESPOLl to nasza, szczecińska firma.

Jeśli możemy, to wspierajmy lokalną przedsiębiorczość (-;

 

źródło: www.bukowe.info

   
Espol Media Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 3/LU3, Szczecin 71-635, tel. 91 333 33 33, biuro@espolmedia.pl
Sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Numer KRS: 0000283250, Numer NIP: 8522516497, REGON:  320391197, Wysokość kapitału zakładowego: 330 000 zł
Espol Kable Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 3/LU3, Szczecin 71-635, tel. 91 333 33 33, biuro@espolkable.pl
Sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Numer KRS: 0000611763, Numer NIP: 8522620119, REGON: 364149680, Wysokość kapitału zakładowego: 273 000 zł
Espol Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 3/LU3, Szczecin 71-635, tel. 91 333 33 33, biuro@espol.com.pl
Sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, Numer KRS: 0000197590, Numer NIP: 851-10-38-723, REGON: 810833173, Wysokość kapitału zakładowego: 1 500 000 zł
| powered by Hydra Portal |

Oferta dla Ciebie | Oferta dla firmPromocjeO nasKontakt | Stosujemy pliki cookies | RODO - OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
Informacje zawarte na stronie www nie są ofertą handlową
Tematyka strony: internet, Białogard, Chojna, Choszczno, Drawsko Pomorskie, Gryfino, Kołobrzeg, Koszalin, Pyrzyce, Sławoborze, Stargard Szczeciński, Wałcz, Złocieniec